Найближчим часом поліські райони області можуть втратити біля третини сільгоспугідь.
Під загрозою реальної втрати свого продуктивного призначення на Шепетівщині опинились 17,6 тисячі гектарів меліорованих земель. Для району, в якому всього 72 тисячі гектарів сільгоспугідь, їх частка досить відчутна. Ще більше співвідношення «випадання» земель з обробітку на Славутчині, яка за кількістю меліорованих земель випереджає Шепетівський район – до 20 тисяч гектарів і посідає обласну першість. Водночас цей поліський район відчуває куди більший дефіцит родючих ґрунтів.
- В останні роки через відсутність фінансування на внутрігосподарських системах практично припинилися роботи з догляду за ними. Отож меліоративні канали заростають чагарниками, руйнуються гідротехнічні споруди, в порушення вимог Земельного та Водного Кодексів України триває розорювання смуг відведення вздовж каналів, що призводить до прискорення їх замулення, виведення з ладу дренажної системи. Поля поступово перетворюються у болото, - робить невтішний висновок начальник управління осушувальних систем області Юрій Хацаюк.
На його думку, проблема полягає в тому, що понад 80 відсотків меліоративної мережі, балансова вартість якої складає 24,5 млн грн, перебуває під опікою органів самоврядування. А це майже 457 тис. км відкритих каналів, 314 гідротехнічних споруд, які фактично залишилися без догляду, оскільки коштів на це громади не виділяють. От і доводиться констатувати 90-відсоткове замулення меліоративної мережі, а щодо її споруд, то й 70-відсоткове пошкодження.
Все це вже призвело до перезволоження ділянок, які неможливо використати за призначенням. Наприклад, вже стали болотом осушені колись поля на території Городнявської сільради, що на Шепетівщині. Проблемне нині ведення землеробства на всіх меліорованих землях Полісся.
Як повідомив Юрій Платонович, на рівні районних рад прийняті програми урятування меліоративної мережі. Це дасть хоч якесь підґрунтя для отримання державних коштів з розрахунку п’ять гривень на один меліорований гектар, які, на жаль, досі, незважаючи на непривабливу перспективу «національного багатства», «вибити» так і не вдавалося. |