Про розвиток земельних відносин на Чернігівщині та в Україні йшлося під час засідання Чернігівського прес-клубу реформ.
Для журналістів це питання висвітлювали консультанти інформаційної лінії Українського Освітнього Центру Реформ Віра Калініна та Олеся Козир, а також начальник відділу використання та оцінки земель обласного головного управління земельних ресурсів Ігор Пузан.
Як повідомив Ігор Пузан, сертифікати на земельну частку (пай) отримали 336,6 тисяч громадян. За словами І. Пузана, на сьогодні в Чернігівській області оформлено 272 тис. державних актів. Це становить 81% від отриманих сертифікатів, з яких майже 15% (41 тис. державних актів) були оформлені протягом 11 місяців цього року. Для того, щоб оформити право власності на землю, власникам земельних часток (паїв) треба замінити сертифікати на право власності на землю. Завершити оформлення право власності на землю лишилось 64,6 тисячам громадянам.
Щодо оренди землі, то пан Пузан повідомив, що станом на 5 грудня 2006 року укладено 206,3 тис. договорів оренди земельних часток. Це становить 61% від загальної площі розпайованих земель. З них 131 тисяча угод укладені з пенсіонерами. 19% договорів укладені строком до 3 років, 81% - понад 3 років. Як розповів Ігор Борисович, трапляються випадки, коли орендна плата за комерційне використання земельних ділянок занижена. Наслідком цього є недоотримання коштів місцевими бюджетами.
Протягом минулого року за оренду одного гектару землі платили в середньому 97 грн. Проте гроші за здану в оренду землю отримують лише 24% орендодавців. 62% отримують плату в натуральному виразі (продукти харчування, насіння, корм для тварин тощо), а 14% - у вигляді виконаних робіт на суму оренди. Зараз державні органи активно працюють над тим, щоби за оренду землі розраховувалися лише грошима.
Важливим питанням у земельних відносинах є продаж землі, вважає начальник відділу. Так за 11 місяців цього року в Чернігівській області продано 118 земельних ділянок площею 71,7 га вартістю 6,46 млн. грн. До бюджетів надійшло від продажу землі надійшло 6,2 млн. грн. Всього по області продано 782 земельні ділянки площею загальною 280 га. Загальна вартість проданої землі – 21,3 млн. грн., з них 18,2 млн. надійшло до місцевих бюджетів. Як повідомив Ігор Пузан, окрему увагу управління земельних ресурсів приділяє продажу землі на конкурентних засадах. Щоправда, застосування цього механізму продажу землі відбувається повільно, про що свідчать такі цифри: з початку року по області на конкурентних засадах продано 24 земельні ділянки загальною площею 5,3 га вартістю 825,6 тис. грн.
Не менш важливим питанням є грошова оцінка земель, говорить І. Пузан. Так на 5 грудня 2006 року проведена оцінка 163,4 тис. га землі, що становить 54%. В межах населених пунктів проведена інвентаризація 97 тис. га, а за межами населених пунктів – понад 900 тис. га. |